Nevím, kdo jste. Nevím, co chcete. Jestli chcete výkupné, řeknu vám hned, že nemám peníze. To co ale mám, je velmi neobvyklý druh schopností. Schopností, které jsem potřeboval celou svoji kariéru. Schopností, které jsou noční můrou pro lidi, jako jste vy. Když moji dceru teď necháte jít, tak to nechám být. Nebudu tě hledat. Nebudu tě pronásledovat. Ale jestli ne, tak tě hledat budu. Najdu si tě. A zabiju tě.

Akční filmy jsou často žánrem béčkovým. Segalovy filmy se dnes už možná ani do abecedy nevejdou. Pro trochu akce musíme jít za klasikou nebo Stathamem. Ty zase postrádají potřebnou inteligenci, přestože už jsou na stupnici výše. Máme tu tedy sérii Jasona Bournea a Jamese Bonda, každá trochu o něčem jiném, ale přesto dobrá zábava. A chcete špetku syrovější akce s nádechem pomsty a dramatu? Pak tu máme Liam Neesona. Je to rozhodně charismatický herec, kterého můžete znát například z filmů „Batman začíná“, „Království nebeské“ nebo třeba také „Star wars“. Tenhle chlapík se rozhodně neztratí a na kvalitní scénáře má mnohdy skvělý čich. Ani tentokrát nepřestřelil, přestože hraje v poloze, v níž jej neznáme.

Neeson hraje bývalého agenta tajné služby, který chce být své dceři nablízku, tak práskne s prací a užívá si zasloužilého „důchodu“. Občas vypomůže jako osobní strážce, ale jinak vede vcelku nudný život. Až do té doby, než jeho dcera i přes jeho odmítavé naléhavé jednání, kdy tedy nakonec souhlasí, odjede s kamarádkou do Paříže. Akce na sebe nenechává dlouho čekat. Po pár hodinách mu dcera telefonuje a Neeson je přímým svědkem, jak mu unášejí dceru. Okamžitě se dává do práce. Má pouze 96 hodin, než z jeho dcery bude zfetovaná, znásilněná prostitutka kde na druhém konci světa. Slíbil, že ji najde, slíbil, že najde a zabije toho grázla, který ji unesl a jde po stopě.

Neeson rozhodně vypadá nebezpečně. Nevím, jak ve dvojce, tu jsem ještě nestihl vidět, ale děj v jedničce rozhodně nepostrádá spád, je nabyt neustálou akcí, pěstními souboji a Liam nehodlá nikoho ušetřit. Bývalý přítel nebo chlápek, který najednou začne všeho litovat? Liama to nezajímá, ten chce pouze najít svou dceru živou a zastavit ho nemohou.

Je fajn, že tu nemáme žádného polonahého nabušeného herce, který by jen ukazoval své tělo, ale namísto toho se tu objevil, kterému věříte, že vás klidně odkrouhne, když bude muset. Děj, jak vidíte je poměrně jednoduché, nicméně i přes to, jej stavím výše, než klasická béčka. Už jen pro vybudovanou atmosféru, pro charisma Liama Neesona, pro rychlý spád. Kvalitní akční film, který tu dlouhou dobu chyběl. 96 hodin nenudí ani na okamžik.

Tohohle chlápka byste v reálu rozhodně naštvat nechtěli.

One Reply to “96 hodin (Taken)”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.