Tak předně něco krátkého k tomu názvu. Příliš nechápu, proč se mění názvy knih, které lidé znají v originále. Například právě „Running mana“ má řada lidí spojeného s Arniem a Kingovo alias Bachmanovo knihou. Dokonce i vydání od Laseru z roku 1993 neslo název „Running man“. Slovenská verze se pak jmenuje „Muž na útěku“…tak trochu mi to připomíná „Nevěstu na útěku“/ „Utopenec na útěku“ a podobné filmy s téměř shodnými názvy, které by se lehce parodovaly. Nor dobrá, snížím své nároky a pro 21. Století není název „Běh o život“ až tak špatný. Dokonce i ta obálka je pro současnou dobu poměrně výstižná, i když vzhledem k událostem, ke kterým v knize dojde a celkovému ději, bych uvítal, kdyby byl hlavní hrdina více špinavý a ztrhaný. Přeci jen ta čistě bílá košile na obálce není asi zrovna nejlepší volba.

                A o čem vlastně „Běh o život“ je? Řekli byste, že se shoduje s filmem, který řada z vás viděla? Omyl. Stejně jako například seriál „Pod kupolí“, ano filmový Running man se nedrží své literární předlohy. V knize se seznamujeme s Benem Richardsem, který žije v nepříliš vzdálené budoucnosti se svou manželkou a malou nemocnou dcerkou v chudé čtvrti, kde je problém nalézt účinné léky na pro nás dnes lehce léčitelné nemoci a nastydnutí. Aby sehnal peníze, přihlásí se do reality show, která pro něho bude pravděpodobně cestou na onen svět, protože kdo zatím tyhle hry přežil? Ale i přesto by byla výhra proplacena jeho rodině. Ben je vybrán a stane se „Běžícím mužem“, po kterém jdou lovci a snaží se jej zabít. Má se držet svých lidí? Spoléhat se na nižší společenskou třídu, že ho u sebe ukryje? Má zabíjet? Jenže ukrývat se, by bylo příliš snadné. On musí ještě do společnosti dodávat videa se svou osobou. Kde koupit známku? Jak nepozorované nahrávku poslat, když po něm jdou téměř všichni lidé, na které narazí? Už vidíte ten rozdíl? Filmový Running man žádnou rodinu neměl. Seznámil se se ženou při útěku. Navíc do her vstoupil proti své vůli. V knize se naopak přihlásil sám.

 A vlastně jsem rád, že se tyhle dvě verze od sebe tak liší. Přestože mám rád například „Vykoupení z věznice Shawshank“ nebo „Zelenou míli“, které jsou v podstatě úplným převyprávěním knihy a já i jejich filmové verze řadím mezi své nejoblíbenější tituly, uvítám, dyž netuším, co od filmové verze čekat a že se pouze knihou inspiruje. Možná dnes, v době remaků, by nebylo špatné natočit novou verzi Running mana. Ne však podobnou Hunger games, ale udělat jí špinavou a atraktivní. Se ztrhaným hrdinou, který chce pouze přežít. Drama o útěku a záchraně. Thriller o společnosti, která je tak zvrhlá a znuděná sama sebou, že se neštítí jakéhokoli bezpráví. A snad bych v hlavní roli uvítal i Liama Neesona z 96 hodin, coby hrdinu a antihrdinu, který proti své vůli čelí vlastní smrti.

                Protože dnešní doba se té Kingovské v mnoha ohledech podobá…

95%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.