Bílá nemoc – Karel Čapek (90%)

Téma války, tolik lákavé a v očích čtenáře vděčné téma. Vždy pojaté jinak. Jednou jako přesný záznam bitev, jindy jako psychologický román pojednávající o jejím dopadu na psychický stav účastníků, někdy to je mix obojího a občas se stane, že vznikne divadelní hra. A v případě Karla Čapka je zřejmé, že zde žádný happyend příliš čekat nemůžeme.

Představte si diktátora. I když jsme jej nezažili, nějak máme v paměti rysy Adolfa Hitlera nebo Josifa Stalina, takže by s tím neměl být problém. A daleko pod ním si vytvořte armádu fanatiků, kteří věří, že jejich vůdce je spíše mírotvůrce než tyran. A tak jej následují kamkoli. I on je ale pro své lidi udělat cokoliv, ovšem pouze za předpokladu, že cestou k míru je válka, kterou musí vyhrát. Až příliš to celé připomíná Hitlerovské Německo a jeho sen o „životním prostoru“, neboli Lebensraum.

V našem případě nestojí v čele Führer, ale Maršál. Ke světovému míru chce použít zbraně. Ale spíše chce předvést svou armádu, šlechtěnou a cvičenou právě k boji.

Na straně druhé stojí ale něco ještě horšího. Bílá neboli Čengova nemoc je fiktivní choroba podobná malomocenství. Na kůži se nejprve vytvoří necitlivé bílé znaménko. Pak je již jasné, že smrt se blíží. Ale tahle smrt si vybírá. Jejím limitem jsou osoby starší zhruba padesáti let. A lék není. Na scénu tehdy přichází doktor Galén, jemuž se podařil nalézt lék na smrtelnou chorobu a rád by jej vyzkoušel na klinice doktora Sigelia. Ten se nejprve zdráhá, ale později na nabídku přistupuje. Jedinou Galénovou podmínkou je, že bude léčit pouze nejchudší lidi bez většího vlivu. Sigelius je překvapen účinností léčby a všechny zásluhy bere na sebe. Galén si svůj léčebný postup ponechává pro sebe, a když je z kliniky vyhozen, protože odmítne pomoci baronu Krügovi, u něhož se též příznaky nemoci objevily, vrací se zpět ke své soukromé praxi. Krüg přichází za Galénem osobně a doktorovou podmínkou je, aby zastavil válku. Krüg netuší jak, ale musí se o něco pokusit, jinak jej Čengova nemoc zabije. Pokouší se Maršála přemluvit, aby válku nevyhlašoval, ten však odmítne a baron Krüg páchá sebevraždu. Když však i Maršál na svém těle objevuje tajemnou bílou skvrnku, dostává strach a jeho dcera spolu s mladým Krügem k němu nechá zavolat Galéna se slibem, že Maršál zruší vyhlášení války. Auto s Galénem nemůže dojet až ke vchodu, protože ulice je plná lidí vzývající Maršála i válku. Galénu říká: „Ne, válka ne. Nesmí být válka! Musí být mír.“ Dav jej považuje za zrádce, zabije ho a rozbijí lahvičky s léky.

Premiéra Bílé nemoci se odehrála ve Stavovském divadle 29.ledna 1937 v režii Karla Dostála. V roli dr. Galéna se objevil Hugo Hass, barona Krüga hrál Václav Vydra st. A Maršála si zahrál Zdenek Štěpánek. Ve stejný den byla též premiéra v Brně v režii Antonína Kurše. V témže roce vznikla také filmová verze dramatu. Před zahájením války se Bílá nemoc dočkala 7.českých vydání a v průběhu druhé světové války byla hrána na mnoha zahraničních scénách.

Drama se nedotýká jen případu druhé světové války, ale všech válečných konfliktů, v jejichž čele stojí osoba autoritativní s veškerou mocí ve svých rukách a především s masou lidí, která jej je schopna následovat i za cenu vlastního života. Nadčasovost celé hry mrazí i po více, jak sedmdesáti letech a při pohledu na světové události, je stále aktuální a jako by podávala varování před mocí shromážděnou v jednom člověku. Před fanatismem a režimem jdoucí za mírem cestou války. Ve světě, kde se humanismus dostal na druhou kolej, čelíme stálému neodkladnému nebezpečí vypuknutí jakéhokoli konfliktu. Více, než dříve je mnoho lidí, kteří znají strategii války, lstivost a mají možnosti, jak své ďábelské plány uskutečnit. Rád bych věřil, že Čapkovo drama zůstane pouze dramatem, že se nikdy nebudou opakovat události minulého století, ale lidstvo je až příliš sebedestruktivní a prahnoucí po moci, než aby to byla pravda. Nesměl bych být realista, kdybych si neuvědomoval, jaké postavení Bílá nemoc má a vždy mít bude.

90% 

2 Replies to “Bílá nemoc – Karel Čapek (90%)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.