Je tu čas bilancování, každoročního popíjení a poplácávání se po zádech za letošní úspěchy či hořekování nad prohrami. Za těch několik let, myslím, že takových pět nebo šest, co mám své internetové stránky, jsem příležitost ke zhodnocení uplynulého roku nevynechal a že se toho v letošním roce změnilo vskutku hodně. Nebudu zde psát o svém osobním životě, byť i zde by se našlo několik úspěchů, ale i nedostatků. Namísto toho bych rád věnoval prostor ke zhodnocení svého působení na internetu. Vrátím – li se k lednu minulého roku, v té době jsem se rozhodl pro radikální změnu ve fungování svých stránek. Nejprve jsem se rozhodl, že stránky a možnosti u služby webnode.cz, která pro mne dlouhou dobu byla příjemným útočištěm, jsou nedostačující a začal jsem se shánět po něčem schopnějším. Nejprve jsem si řekl, že si zkrátka jen vyberu nějakou free šablonu, kterou si upravím a stránku budu spravovat takto. Vznikla z toho stránka http://romankrasa.ic.cz/. Měl jsem celkem jasnou představu, jak by stránka mohla vypadat, ale asi tak po měsíčním fungování a vkládání recenzí jsem si všiml častějších výpadků, pomalého načítání stránek a především neefektivity vše upravovat ručně. V té době jsem se v podstatě poprvé „otřel“ o spravování a vytváření internetových stránek, nicméně jsem se rozhodl, že mé řešení také není příliš šťastné. Ani dnes se nevzdávám možnosti mít stránky čistě přes Html, avšak pro tuto volbu bych se rozhodl pouze z důvodů nějaké prezentace, publikování knihy přes internet nebo třeba webu o historii (o němž v poslední době přemýšlím a zvažuji nejlepší řešení).

  Nicméně jsem začal pátrat jinde. Zkoumal jsem různé free webhostingy až jsem se pozastavil nad Endorou.cz, zde vznikly mé stránky http://www.romankrasa.8u.cz/ . Brzy mi jejich platnost nejspíš sama skončí, ale i tak jsem na ně nahrál nemalý počet materiálu, především, co se knih týče. Ve stejné době jsem se pro nejdeckou opozici zaobíral vytvářením nového vzhledu stránek. V zimě toho roku vznikla zcela nová podoba s podporou facebook komentářů. Problém nastal v létě, kdy jsem se rozhodl, že bych rád komentáře i pro „nefejsbukáře“ a tak jsem opět zapátral jinde. Jenže pro nahrání redakčního (nebo spíše blogovacího) systému wordpress byl náš tehdejší poskytovatel hostingu dost nevalný. Šlo o Active24 a já se zařekl, že u nich rozhodně nebudu, už jen pro neochotnou 24 hodinovou podporu. Opět jsem zapátral a narazil na http://hosting.wedos.com/ , který mě hned upoutal svou nabídkou a vskutku bleskovou podporou. Objednal jsem hosting, po menších rozepřích a především potížích u Active24 a tehdejším správcem stránek nejdecké opozice, jsem přestěhoval doménu a mohl začít od začátku. Konečně jsme měli databázi, konečně jsme měli hosting, který stál za to. Nahrál jsem worpdress, vybral šablonu a dal se do vkládání článků.

To samé se stalo s webem http://www.mobozicany.cz/, o jejichž vytvoření a správu jsem byl nedlouho poté požádán. Já se tak aspoň trochu přiblížil problematice tvorby internetových stránek a zatoužil po stejném pohodlí u wedosu, jako měly „mé“ dva weby. Zaregistroval jsem si hosting a tehdy „dárkovou“ doménu .eu, která byla zdarma (dnes bych registroval .cz, ale už to měnit nechci, počkal den, dva a mohl vytvářet stránky. http://romankrasa.eu/ je mým staronovým projektem. Všechny knihy jsem ještě nevložil (raději si nechávám rezervu, když nemám články a vkládám je tak postupně), nabídku sekcí plánuji rozšířit a stejně tak přemýšlím o existenci různých projektů, které by běžely na subdoménách. Šlo by především o projekty zaměřené na historii a mnoho dalších věcí, nicméně jsem se stále nerozhodl, který systém na nich provozovat. Zda si mám místo WP raději vybrat Joomlu, Drupal, Wikimedii či nějaký jiný CMS/RS. Jsem teprve na začátku vytváření nějakých projektů a mám se ještě mnohému co učit. Je to běh na dlouhou trať, při kterém ještě mnohokrát změním šablonu, zruším sekci, vymyslím nové směřování stránek, skoupím jiné domény atd. atd. Ale už teď vím, že teď vím, že mě to baví. Že je to jako meditace, když si mohu zasednout k noťasu a hledat nové pluginy, vkládat nový článek, přemýšlet nad projektem, jímž bych se zabýval.

Za letošní rok se toho změnilo hodně, ale také jsem se toho za tu dobu stihl naučit. Snad to není příliš veliké chlubení, nerad bych, aby to tak vyznělo, protože to není jen má práce, ale především práce návštěvníků, kteří se na mé stránky vracejí. Snad bych si jen přál více zpětných  reakcí na recenze a články, ale kdo ví, co přinese rok následující?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.