Robert Ludlum, autor knih o agentovi Jasonu Bourneovi je již pár let po smrti, ale zájem o jeho adaptace jsou stále. A je to jedině dobře, protože co se na začátku zdálo, jako nesmělý pokus natočil thriller o agentovi, který si nevzpomíná, kým je a postupně zjišťuje, že za vším stojí nadvládní organizace, která tahá za nitky, je dnes jednou z nejslavnějších akčních sérií vůbec. Akce přibývá a tajné intriky vedou skrz všemožné vládní organizace.

Matta Damona vystřídal Jeremy Renner a jako fanoušek této série jsem tím nebyl vůbec pobouřen. Renner té roli sedí. Akci si užívá a i přes počáteční krkolomnost, mu ke konci věřím každé slovo. Rachel Weisz přestala ječet a panikařit a místo toho se z ní stala sexy výpomoc. Renner zde v podstatě hraje zcela jiného agenta, který si snaží zachránit život a zároveň přijít na to, kdo a proč se snaží zabít ostatní agenty.

Série o Jasonovi Bourneovi byla vždy jedna z těch inteligentnějších akčních podívaných. Je uvěřitelná, je přitažlivá, je v ní dostatek akce, napínavých honiček i vysokých intrik. Osobně mám Bournea raději než Jamese Bonda, je více lidský.

Úvodní epizodka v horách nemá chybu. Vypadá to, jako bychom spíše sledovali nějaký horolezecký snímek a přestože Renner neřekne ani slovo, nevyletí jediná kulka, scéna má své osobité kouzlo.

Každá další série o Bourneovi je trochu jiná, každá nabízí jinou atmosféru a novým obsazením vznikl také nový prostor, nové možnosti, jak postavy dále rozvíjet, jak je motivovat a činit je uvěřitelnými.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.