Jak by řekl Stephen King: „Když jde o minulost, všichni si vymýšlejí,“ a měl by nejspíše pravdu. Jako dítě narozené na počátku devadesátých let, je považuji za jedno z nejlepších období. Snad proto, že šlo právě o dětství, možná kvůli tomu, že i lidé z let osmdesátých mnohdy devadesátá léta prohlašují za skvělé období. Těch vymožeností, hraček, vychytávek, VHS, Walkmany, Tamagochi, dětské seriály a přelomové filmy. Nejednalo se jako dnes o přehlšel informací, žádné zahlcení technologií. Jen růžová nostalgie zahalená za háv matné mlhy.

I tehdy jsme měli své rituály, ranní i večerní. Ráno se neslo v duchu dětských seriálů, často přišel i Herkules a Xena jindy dorazili až odpoledne a večer jsme si mohli užívat dobrodružství Silvestra a Tweetyho. Zkrátka všechno, na co bychom dnes zůstali jen zírat s otevřenou pusou a nevyslovenou větou „what the fuck!“

Jedná se právě o ty seriály, filmy a pořady, které se ukrývaly na VHS, často se přepisovaly. Od souseda jste si mohli půjčit další přehrávač/rekordér a nahrát film, který jste vy neměli – žádné vypalování, žádné přepínání kapitol. Kazeta ve walkmanu se přetáčela ručně, případně tužkou, abychom si nevybili baterii. V obýváku nesměl chybět TV program z pátečních novin, ve kterém jsme listovali a hledali, co sledovat. Vystřihoval jsem si informace o oblíbených filmech, zprávy o svých oblíbených hercích.

A občas nám umřelo tamagochi. Vlastně dost často, každou chvíli jsme ho zapomněli nakrmit. Baterku jsme kupovali u vietnamců. Klíč se nosil na krku na šňůrce, ve škole jsme si vyměňovali karty hokejistů, sbíral jsem GO karty do mobilů a v o školní přestávce v televizi potají obdivovali nahou Kate Winslet a potápějící se Titanik. Tahle doba měla zkrátka něco do sebe, určité kouzlo, kterým si nás získala. Ale to určitě říkají všichni dospělí o období svého dětství a dospívání.

Všem lidem z osmdesátých a devadesátých let, ale samozřejmě také všem ostatním tu tedy v příštích týdnech budu přinášet různé oblasti našich zájmů. Od filmů, po seriály, knihy, a další zájmy, které nás ovlivňovali a udělali z nás to, kým jsme dnes. Opět se seznámíme se svými hrdiny, možná zavedeme některé staré zvyky a nalezneme staré hračky, a kdo ví, třeba se něco z toho zalíbí i těm, kteří tenkrát po světě ještě neběhali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.