Dnes jsem čelil kybernetickému útoku

„Útvar pro Boj proti Kyberkriminality“

Další návod k odstranění viru s dalšími tipy: http://romankrasa.eu/policejni-virus/

Ano, ráno, když jsem zapnul počítač a načetl se mi prohlížeč, noťas se mi bloknul a přes celý monitor mi vyskočilo následující okno.

[singlepic id=51 w=410 h=330 float=center]

zdroj obrázku: http://www.malwareremovalguides.info/images/Služba-Kriminální-Policie-a-Vyšetřování.jpg

Pravda, byl jsem zaskočen. Jak bych se proboha dostal do hledáčku interpolu? Co to je za blbost? Zaplatit 2 000 korun? Ale mé zaskočení netrvalo ani dvě minuty. Po přečtení oznámení mi bylo jasné, že jde o malware nebo jinou podobnou havěť, která od vás získává informace (a v tomto případě nejspíš také finance). Jasně, podvod. Zaskočen jsem však byl tím, že se mi počítač bloknul a já nemohl ani „ukončit úlohu“. Jediné, co jsem mohl, bylo restartovat počítač. Neváhal jsem, pro jistotu si na stůl připravil instalační cd linuxu a nejprve byl odhodlán vše řešit případným „továrním nastavením“. Po restartu jsem přes F8 najel do „nouzového režimu se sítí“. Ukázalo se, že zde mohu všechny úkony konat bez potíží. Jen obnovení systému do dřívějšího data nefungovalo, pc mě přesvědčoval, že nemám nainstalovaný SP1. Pro jistotu jsem vytáhnul externí harddisk a z důvodu bezpečnosti zálohoval důležitá data, nad čímž jsem strávil dobrou půl hodinu. Změnil jsem systémové heslo a dal se do přemýšlení. Jak to řešit? Jestliže to je skutečně nějaký malware či co, rada bude nejspíš na internetu – ano, ale většinou na anglických fórech a jejich radou bylo nainstalovat jimi požadovaný software. No, proč ne, tak jsem tedy jeden zkusil. Ano. Skutečně danou hrozbu naleznou, ale chcete-li tento „virus“ odstranit, požadují placenou registraci. Legrace? Moc se mi to tak nezdálo. A tak jsem se šel napít, osprchovat, popřemýšlet a o čtvrt hodinu později jsem spustil svůj nejoblíbenější Ccleaner a v části „nástroje“→“start“ dal odebrat poslední položku, jakou jsi pouhou zkomoleninu z písmen (ve stylu jposdfsdfa). Když jsem po restartu najel do normálního režimu, pc jel zase jako po másle a po malware jkidfjshjhfas nebylo ani stopy. Pro jistotu a pocit bezpečí je dobré pc projet nějakým antivirem, antispyware nebo vše v jednom, pokud to v pc máte (a že byste měli mít).

Ještě dodávám, že není ani nutné něco instalovat. Bohatě si vystačíte s nabídkou Windows, kdy v příkazovém řádku nebo „spustit“ napíšete „msconfig“ a dáte enter. Spustí se vám program a následně kliknete na kartu „po spuštění“, kde už virus dle zmíněného krkolomného jména naleznete.

osobně mám ccleaner raději, protože nabízí také jiné možnosti, ale kdo nechce nic navíc instalovat msconfig postačí

Jak říkám, správné řešení je většinou to úplně nejjednodušší. Neinstalovat zbytečné programy, nedat na rady na fórech a pochybných webech a především se řídit vlastní intuicí a selským rozumem. Není tedy nutná žádná reinstalace windows, žádné zdlouhavé hledání řešení. Nenechte se nachytat a buďte připraveni!

AKTUALIZACE: napsal jsem druhý návod k odstranění tohoto viru s tipy, čemu se raději vyhnout, návod naleznete zde:

http://romankrasa.eu/policejni-virus/

82 Replies to “Dnes jsem čelil kybernetickému útoku


  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function eregi_replace() in /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-content/plugins/bbcomments/BBComments.php:21 Stack trace: #0 /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-includes/class-wp-hook.php(288): render_comment('J\xC3\xA1 chytnul p\xC5\x99...') #1 /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-includes/plugin.php(208): WP_Hook->apply_filters('J\xC3\xA1 chytnul p\xC5\x99...', Array) #2 /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-includes/comment-template.php(1003): apply_filters('comment_text', 'J\xC3\xA1 chytnul p\xC5\x99...', Object(WP_Comment), Array) #3 /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-includes/class-walker-comment.php(447): comment_text() #4 /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-includes/class-walker-comment.php(194): Walker_Comment->html5_comment(Object(WP_Comment), 1, Array) #5 /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/ in /data/web/virtuals/25115/virtual/www/domains/romankrasa.eu/wp-content/plugins/bbcomments/BBComments.php on line 21