Co o nás facebook shromažďuje, o tom se můžeme pouze dohadovat, proč mu to ale usnadňovat? Mnoho uživatelů se domnívá, že když si nastaví soukromí pouze pro přátele, vyhnou se tomu, že informace o jejich osobě nikdo jiný neuvidí. To není tak docela pravda, existuje množství fake účtů, které se snaží získat co nejvíce “přátel” a ještě více existuje uživatelů, kteří si je do přátel přidají. A přitom druhou osobu nijak neznají. A také se rádi zúčastňují facebook experimentů. Jak facebook zjistí, že se chováme jako ovce či cvičené opice? Co takhle pivní či kyblíková výzva? Kolik z vás ji vyzkoušelo? Co takhle výměna profilové fotografie za žirafu? Nebudu moralizovat, také jsem si profilovou fotografii změnil, například v případě kauzy ACTA. Nicméně od té doby už pár let uplynulo a snad bychom se z toho mohli ponaučit. Ano, mám na profilu fotografie, údaje o zaměstnání a další informace a facebook k ním tedy má přístup.

V poslední době se dalším takovým experimentem stala duhová profilovka. Ta je symbolem hnutí LGBT a uživatelé tím dávají najevo podporu homosexuálům a lesbičkám. Nemám nic proti podporování, jsem pro registrované partnerství všemi deseti, ale odmítám se stávat dalším zářezem počítadla, které si sečte všechny duhové profilovky. A vyvozovat z těchto “výzkumů” jakékoli závěry je zcestné. Někteří z nás nemají potřebu si měnit profilovky kvůli podporám různých “sociálních otázek”.

Jen čekám, kdy se objeví profilovky, které jsou pro a proti uprchlické vlně. To bude teprve masakr. Těch na první pohled shodných fotografií, hádek a diskuzí. Ta hromada lítostivých i nenávistných postů. A ten humanismus proti fanatismu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.