obal knihyMohl bych tu sice rozebrat všechny básně kolekce „Havran“, ale raději se soustředím u obecného popisu. Básně si jsou velice podobné, neboť v sově ukrývají nádech smrti, ponurosti a krásy. To vše nádherně skloubené, takže ve vás vyvolají mix nesourodých, ale přesto překrásných pocitů. V básni „Havran“ použil Poe pro bližší seznámení se smrtí ich – formu a havrana, který je od nepaměti sluhem smrti. Vskutku se nejde divit, že právě toto dílo slavilo největší úspěch. Na mne udělala největší dojem slova napsaná konci každé sloky: „jednou jen a víckrát ne,“ která havran neustále opakuje.

Druhá báseň, která na mne nejvíce zapůsobila bylo Eldorado. Možná to bylo tím, že jako jedna z mála v sobě neobsahovala onen nádech smrti a zániku. Naproti tomu je tu však přítomen nádech smutku, ale také naděje a vzdoru, který čtenáři předvádí krásnou atmosféru, když se princ narazil na stín, který mu prozradil, kudy se dostane do bájného Eldorada.

Rozbor autorova stylu:

Myslím, že není nutné znovu zmiňovat, jaké emoce v sobě básně skrývají. Tento fakt je již tolik známý, že sice stojí za zmínku, ale ne tu hlavní. Pokud si přečtete sbírku povídek „Jáma a kyvadlo“ a zároveň soubor básní „Havran“, zjistíte, že každý autor má svůj styl. A to platí také o Poeovi. Ponurost jeho básní, které mnohdy obsahují právě smrt je více než patrná. Někdy autor zvolil ich-formu, pokud se jednalo o jeho vlastní zážitek, což jak jsem zjistil o básni „havran“ se skutečně jednalo, když Poeovi zemřela manželka.

Vlastní hodnocení:

Básně E. A. Poe mám velmi rád. Hlavní roli při této mé oblíbenosti k tomuto autoru hraje atmosféra, kterou dokáže na jednotlivých stránkách zobrazit, takže se vám otisknou do duše. Také je zde přítomen určitý mrazivý pocit v zádech, když čtete o Eleanoře nebo nádherné básně Annabel – Lee, který ve mně také zanechala hlubokou stopu. Básníků jako byl Poe je poskromnu. Samozřejmě, že i v jeho dílech se najdou slabší chvilky, ale celkově se jedná o skvosty, které by neměli nikomu uniknout. Rozhodně jsem rád, že jsem si tuto knihu přečetl a bližšího seznámení s Poeovou tvorbou nelituji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.