Vedle filmových a knižních recenzí jsem se rozhodl pro občasné přidávání recenzí herních. Vzhledem ke své profesi se nevyhnu ani srovnávání a hodnocení her zaměřených pro děti a to i pro ty nejmenší, u nichž si také v praxi mohu ověřit, zda je hra skutečně baví či nikoli a nebude to tedy pouze mé subjektivní hodnocení.

Jako první hru pro své hodnocení jsem začal s „Hrajeme si s Krtkem“, vytvořené pro děti zhruba od tří let, nicméně jej doporučuji spíše pro děti od čtyř let, které již mají nějaké základy práce na počítači, vědí, jak se pracuje s myší a jsou zčásti schopni základnímu logickému myšlení.

Nejprve si ve hře napíšete vlastní jméno, samozřejmě jej můžete dětem napsat předem a oni pak mohou jen hrát. Hra nabízí 2 úrovně obtížnosti a 7 základních her. V menu si je vybíráte z ikon dopravních prostředků. Příběh je triviální: myška je nemocná a vy ji musíte uzdravit. K tomu musíte nalézt květinu „Matricaria chamomilla“ neboli „Heřmánek“. Ať už si zvolíte kterýkoli dopravní prostředek, nijak svou cestu neurychlíte, musíte si projít všechny hry a úspěšně je dokončit. Vybírat si libovolné hry můžete až po nalezení heřmánku. Hry jsou klasické. Vybarvíme si omalovánky, najdeme správné dvojice, hledáme rozdíly, přiřazujeme zvuky k hudebním nástrojům, poznáváme vlajky států, skládáme puzzle nebo doplňujeme herbář. Některé hry jsou obtížnější a nápaditější jiné méně. Puzzle, pexeso a omalovánky se vyskytují v mnoha jiných hrách a slouží zde spíše jako zpestření. Naproti tomu například přiřazováním vlajek, chytáním kapek nebo přiřazováním zvuků se děti mohou naučit něčemu dalšímu. Sluchovou percepci je totiž u dětí nutno stále rozvíjet. Zrakovou používají více, a tudíž si také například obrázky lépe zapamatují, ale poznávat zvuky je dle mého dobrá hra. Skládáním herbáře se mohou naučit názvy květin, přestože my zde chybí zvukový doprovod, takže jim názvy musíte přečíst vy. Po dokončení hry na děti navíc čekají bonusové úkoly. Doporučuji hlavně první hraní hrát spolu s dětmi a říci jim, o co v kterém úkole vlastně jde. Navíc si i vy připomenete informace, které jste dávno založili.

Občas mi na hře vadila dlouhá odezva, kdy jsem až příliš dlouhou dobu čekal na zvukový komentář k úkolu, abych věděl, co mám dělat, nebo spíše než mě hra pustí k vlastnímu hraní. U jiného úkolu mi zase vadila absence ovládání směrovými šipkami, celá hra se ovládá pomocí myši, ale zase se tím zlepšuje koordinace oko-ruka.

Příjemné a blízké navíc pro děti bude také klasický krtkovský hudební motiv. Ve hře jsou také všechny hlavní postavičky, Krteček s dětmi mluví, zapojuje je do hry. Tím, že je Krteček asi jednou z nejoblíbenějších dětských pohádek, bude i hra pro děti celkem přitažlivé. Ale hlavně tak pro děti ve věku 4 – 5 let.

Já hru hrál zhruba půl hodiny. Chvilku mi trvalo, než jsem se přeorientoval na pouhé ovládání myší a navíc jsem musel čekat až me „moderátor“ pustí k vlastnímu hraní hry. Pro občasné zahrání a zopakování důležitých informací je ale hra pro děti jako dělaná. Z toho důvodu a z důvodu menších nedostatků, dávám hře dobrých 70%.

NÁZOR DĚTÍ: Po vyzkoušení v mateřské škole mohu podat názor také předškolních dětí. Bylo samozřejmě potřeba vysvětlit, co mají v které části hry dělat, jak se v té a té části pracuje s myší. Asi nejvíce se jim prý líbilo bludiště a pexeso, kdy si mohli vybrat, zda za soupeře budou hrát oni sami nebo počítač. Celkově je hra pro děti povedená, samozřejmě s ohledem na danou věkovou hranici.

[nggallery id=8]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.