ale Stephen King se o to pokouší

Kvality Kingových knih mají občas kolísavou tendenci. Ještě větší kolísavostí pak trpí jeho adaptace. Zatímco Mrtvá zóna, Zelená míle, Vykoupení z Věznice Shawshank, Osvícení, Nadaný žák a další patří již mezi kultovní snímky a zanechaly v kinematografii nesmazatelnou stopu, máme zde další, na které si po letech už mnoho z nás nevzpomene, a které si pustíme snad jen pro srovnání kvality s knihou. Jmenovat mohu například Pytel kostí, seriál Pod kupolí, Noční letec nebo Zhubni.

            Nicméně román Dallas 63 řadím do první kategorie. Je to King ve vrcholné formě. A je třeba se také zamyslet nad tím, že nejlepší Kingovy kousky jsou mnohdy spíše dramatem a thrillerem než hororovým mordem. Právě ono plíživé tajemno je mistrově knihách lákadlem, které nás nutí jeho knihy zas a znovu otevírat, shánět, a pročítat. Román Dallas 63 pak vypráví příběh učitele Jake Eppinga, který se od umírajícího přítele dozví, že se pod jeho restaurací nachází jakýsi tajemný časový portál, který jej vždy přenese do stejného dne v roce 1960. Zní to šíleně a převyprávět to nemá příliš cenu, neboť by vás to mohlo spíše odradit. Důležité je vědět, že úkolem Jake Eppinga je zjistit, jak to vlastně bylo se zabitím Kennedyho v třiašedesátém a případně tomuto atentátu zabránit.

            Samotná adaptace pak není pouhým zfilmováním knihy, ale je upravena pro potřeby snímku.  V hlavní roli se setkáváme s Jamesem Francem a režii zaštítil J.J. Abrams (Star Trek, Star wars, Ztraceni aj.), takže už předem určitou kvalitu předpokládáme, trailer nás v tom následně utvrzuje a pilotní díl je jasným důkazem, že tady jsme, alespoň prozatím, vedle nešlápli. Tajemno je zachováno, pár věcí a detailů změněno a důraz je kladen především na skutečnost, že minulost nechce být změněna a pokud se s ní rozhodnete hrát hru na kočku a myš, rozhodně vám to vrátí. Uvidíme, jak se to s Dallasem dále vyvine, ale bude-li atmosféra snímku stále houstnout a udrží si své kvality, máme se rozhodně na co těšit.

90%

Recenze pilotního dílu seriálu „11.22.63“ (adaptace knihy „Dallas 63)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.