On ten nadpis je možná trochu nadnesený. Také když přijdu domů, často zasednu k nějakému pořadu, seriálu, dokumentu nebo dokoukávám film. Zabere mi to zhruba 20-30 minut, asi tak akorát, abych zhltl snídani, dojedl večeři atd. Je to krátká chvilka, slouží mi k odreagování. Stejně tak jsem se naučil o večerech se na televizi příliš nedívat. Mezi učením na zkoušky, psaní článků na svůj web, doplňováním stránek, jejichž správcem jsem, se také rád na něco podívám. Teď třeba znovu sleduji MASH. Jsou to krátké epizody na odreagování.

Nepotřebuji televizi a v současné době je i zbytečná. Všechno, co chci vidět, je na internetu, nebo aspoň většina. Mám chuť na nějaký thriller nebo akčňák? Projedu své oblíbené filmové weby, zkouknu hodnocení a topky a zjistím, co zajímavého jsem ještě neviděl a následně si film stáhnu. Podobnou možnost u televize postrádám. Ano, existují podobné služby, jenže často jsou jejich ceny přemrštěné. Co takhle vytvořit službu podobnou uložto? Žádný film by nebyl úplně zadarmo, ale za určitý poplatek byste si mohl stáhnout daný objem dat, například balíček za 99Kč by mi umožnil si stáhnout objem 5GB. Není to příliš, je to jedna série seriálu. Ale je to jisté řešení, uvádím jen příklad. Že stahování zabíjí filmový průmysl? Není tomu naopak? Kdyby se podobné free služby vylepšily, kdyby si z nich televizní společnosti vzali příklad.

Na co mám sledovat televizi, kde už třikrát za rok běží stejný film. Kolikrát už jsme viděli „Slunce, seno“? Kolik podělaných vztahů ještě musíme v „Ordinaci“ vidět? Zatím mne nikdy nenapadlo, že bych si podobný nekonečný seriál chtěl pustit znovu, a přesto vznikají televizní kanály, kde nás podobnými bořiči vztahů budou nadále krmit. I nadále můžeme sledovat „Pojišťovnu neštěstí“. A co je na těchto seriálech nejhorší? Nevšiml jsem si, že by měly nějaký děj. Většina seriálů, na které se dívám, mají buď dané epizodní děje, nebo se dané téma prolíná celým seriálem, který má například jen deset dílů a dost. Nepotřebuji seriál, kde „kámen prcá cihlu“, kde už každý vlezl do postele s každým. Rád bych nějaký žánrově laděný seriál. Uvítal bych například každý měsíc nějaký nový seriál, který by například za půl roku mohli v určitou hodinu znovu opakovat, pak až někdy za dva tři roky. Rád bych se v osm večer podíval na nějaký nový film a ne vědět, že celý týden, kdy chodím do práce, patří „Ordinaci“ a „Gymplu“. Chci se odreagovat, odpočinout si. A nechci deseti minutové reklamy.

Proto televizi nepotřebuji, nepotřebuji se vztekat nad nic neříkajícími zprávami. Nechci hodiny prosedět u reklam na nejlepší jogurt. Chci mezi smysluplnou činností sledovat něco, co mě znovu nabije energií. A chci si daný film pustit, kdykoli mne zrovna napadne.

Nakonec si televizi do nového obýváku asi stejně pořídím, ale jen jako prostředek pro sledování filmů, dokumentů, pořadů (např. na flashce), nikoli kvůli televizním kanálům alá TV NOVA/PRIMA. Je ale také dost dobře možné, že se jí za pár let zbavím, že bude přežitkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.