Edgar Freemantle je bohatý stavař, který při těžké autonehodě přijde o pravou paži. Kdyby však šlo pouze o tento problém, mohla by celá kniha skončit pátou stranou. Po operaci Edgar trpí návaly vzteku a hlubokými depresemi, jež se prohlubují v myšlence na sebevraždu. Navíc zapomíná a dělá mu problém vzpomenout si na obvyklá slova jako je například židle. Jeho manželka to všechno přehlíží až do doby, kdy se ji Edgar pokusí uškrtit. To byla poslední kapka a přichází rozvod. A myšlenka na sebevraždu je nyní silnější nežli kdy dřív. Jeho terapeut dr. Kamen se ho jednoho dne zeptá, zda by se v jeho životě nenašlo něco, co by ony deprese neoslabilo. Edgar si vzpomene, že kdysi maloval. Sbalí se a odjíždí bydlet na ostrov Duma Key poblíž floridského pobřeží, kde začne opět malovat a zjistí, že je velmi nadaný malíř. Jeho procházky po pláži se stále prodlužují, až dojde k muži sedícímu na židli, jenž ho pozve, aby si k němu přisedl. Tito dva muži se spřátelí a zjišťují, že toho mají společného víc než pouhý pobyt na tomto malebném ostrově. Spojuje je děsivá minulost. Muž se jmenuje Wireman a po autonehodě, při níž zemřela jeho manželka i dcera, si prohnal kulku hlavou. Ta tam však zůstala a Wireman se ani neobtěžoval s jejím odstraněním. To se podařilo až Edgarovi. Wireman se stará o starou paní Eastlakeovou. Oba ví, že zde již dlouho nebude a při Edgarově výstavě zemře. S jeho obrazy se totiž děje cosi podivného, co jeho pozorovatelé nevidí. Je to skryté pod povrchem. A pomalu to začíná zabíjet. Nikoho nešetří a pokaždé je tři kroky před Edgarem a jeho přáteli. Pokusí se to něco, nazývající se Perse, zničit. Pochází to ze slané vody, takže to může sladká voda zahubit. A tohle zjistí i Edgar se svými přáteli. Postarají se o to, aby Perse opět usnula. Protože ji nelze zabít, můžete ji pouze opět potopit a pokusit se, aby tak zůstala co nejdéle.

Rozbor autorova stylu:

Zdá se, že King je zpět a v plné síle. Duma Key je příběhem obyčejného muže, který si projde tragédií, kdy přijde o ruku. A tentýž muž vypráví celý příběh. Již od začátku tušíme, že zřejmě přežil, ale u knihy nás drží zvědavost, jak se z celé patálie, kterou ještě vlastně také neznáme, vlastně dostal. Psychologie postav je zde bravurní. Kingovi se podařilo s téměř minimem postav dosáhnout úžasného výsledku, kdy každá postava má svůj vlastní život a svůj osobitý styl. Edgar, zpočátku sebekritický a rozlícený zjišťuje, že i s jednou rukou se dá žít. Wireman, jehož častá úsloví a moudra vás mnohdykrát rozesmějí, je právník a zároveň chůva. A Edgarova manželka s dcerami, jsou ženy, které se snaží smířit s tím, že jejich nejbližší odjel na bohapustý ostrov a má pouze jednu paži.

Vlastní hodnocení:

Ano, opravdu to vypadá tak, že King je zpět. Ale nic se nesmí zakřiknout a tak to raději dělat nebudu. Ostrov Duma Key je silný příběh muže s jednou paží. Autor použil fakta z vlastní zkušenosti, kdy se po vlastní autonehodě musel znovu učit chodit. Tento obraz se odrazil v příběhu, avšak s takovou grácií a noblesou až dojímá. Wiremanova úsloví mne opravdu častokrát rozesmála a bláznivý chechtot dvou mužů jako bych slyšel ve vedlejším pokoji. Z počátku jsem se domníval, že půjde možná jen o jakési drama. Vždyť to vypadá jako pohádka jednorukého. Zjistíte, že jste výtečný malíř, ocitnete se na překrásném tropickém ostrově, v domě, pod nímž vám hučí lastury. Co jiného si přát? Nebylo by nádherné na takovémto ostrově zestárnout? Nejspíš bylo, pokud by se na něm nevyskytovala něco až moc tajemného, co uniká našemu chápání. Tím něčím je Perse. A tehdy to děsivé začne. Nemyslel jsem si, že někdo dokáže tak bravurně z ráje udělat peklo, ale stalo se.

Do Duma Key jsem se zamiloval. Tuhle knihu jsem si koupil na Vánoce jako dárek a musím tedy v závěru uznat, že to byl správný dárek. Dárek na letní tropické počasí, kdy kolem vane suchý letní vzduch a slunce vám spaluje kůži. Z ráje se stane peklo a vy se stanete dobrodruhy v tomto nebezpečném světě.

100%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.