Zima sice končí až za téměř dva měsíce, přesto není nad škodu přemýšlet nad plány na jaro a léto. Letos jsem začal brzy. Ještě než sleze sníh, nakoupil jsem několik sazenic bylinek, do jejichž pěstování bych se rád letos pustil. V předešlých letech jsem vyzkoušel petržel, ale ukázalo se, že kadeřavá bude na balkon mnohem lepší a bohatší. Bazalku, u níž jsem ale obstál jen v případě, že jsem ji koupil v obchodě, nicméně jsem zjistil, že při odstřihnutí některého bočního stonku a jeho vložení do sklenky s vodou, zapustí kořeny a bazalku tak mohu pěstovat v podstatě neustále. V době státnic jsem také v truhlíku pěstoval ředkvičky, ukázalo se, že ne všechna semena byla ve stejné hloubce, takže jsem následně tahal jen kořen.

            První letos zasazenou bylinkou se stal tymián. Plánuji si ze sklepa vyndat staré květináče, trochu je zrenovovat a použít je k pěstovatelským účelům. Následovat bude jistě petržel, jen čekám, až ta loňská trochu doroste, abych jim mohl ostřihat a na její místo zasadit novou. Také jsem koupil keříčková balkonová rajčata. Mám na ně připravené kontejnery, dokonce dva, ale nejprve je zkusím dát jen do jednoho. Uvidíme, kolik se toho letos vydaří.

            Proč to celé vlastně dělám? Proč se s tím tak rozčiluji? Sázím druhým rokem. Mnohé z bylinek oba dva roky vydržely. Jen je pravda, že se o ně musíte sem tam trochu postarat, což v době, kdy jsem na šest týdnů zmizel na pracovní školení, dost dobře nešlo, takže jsem je nechal spíše „dožít“. Avšak není nad to si při domácím vaření dojít pro čerstvé koření utržené přímo z domácí zahrádky. Není nad to sednout si na jaře na balkoně a cítit tu vůni, vše prostupující aroma. A když sledujete, jak každý týden roste a sílí, je to pohled k nezaplacení.

Takže jsem se rozhodl, že letos doma zkusím vypěstovat petržel, bazalku, tymián, rajčata, ředkvičky a možná ještě něco dalšího, co mne zaujme. Něco málo už o tom vím, od plevele je poznám, tak snad něco málo vzejde. Tak mi držte palce a já vás budu informovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.