Příběhy o masových či sériových vraždách mnoho lidí láká. Zajímá nás, co za bestii může spáchat taková zvěrstva, že se neštítí vztáhnout ruku na dítě, ženu, bezmocného či velkou skupinu lidí a bez lítosti a mnohdy z čistě egoistických důvodů sprovodit ze světa nejprve osoby druhé a následně sebe. Čteme o vraždách v historii, sledujeme kriminální seriály a dokumenty zabývajícími se největšími vrahy v dějinách. Andrej Drbohlav nám pak podává jejich příběhy ještě o něco hlouběji a poutavě a neopomíná se věnovat také psychologické stránce jedinců, kteří tyto vraždy páchají. Jednotlivé poruchy osobnosti jsou doplněny názornými příklady, mnohdy také fotografiemi a skládají se ve srozumitelnou skládačku, po jejímž složení vyvstane ještě více otázek, než kolik známe odpovědí a budete dále hledat podobné knihy a dokumenty věnující se jednotlivým příběhům.

                Pozitivem na knize je také navíc skutečnost, že se věnuje mimo jiné také případům moderním, například pádu Airbusu A320, kdy se pilot rozhodl spáchat sebevraždu a vzít s sebou co nejvíce lidí ve svém milovaném zaměstnání. Věnuje se také situacím z České republiky, jako je střelba v restauraci v Uherském Brodě v roce 2015. To vše s grafickým znázorněním, odkazy na zdroje a stylem psaním, který je přínosný pro odborníky i laiky.

                Představuje preventivní ochranu ve Spojených státech či Německu, důležitostí, jakou musíme klást na medializaci těchto případů a negativního dopadu v podobě napodobitelů. Jak již bylo řečeno, kniha je v mnoha ohledech přínosem. Dává nám odpovědi, ukazuje možná řešení a obranu, vysvětluje, co znamená AMOK, i proč se ženy zamilovávají do vrahů. Je varováním před nedostatečnými preventivními opatřeními, před napodobiteli a před netečností, s jakou se stavíme k druhým lidem a nevěnujeme jim patřičnou léčbu a péči v období, kdy ji nejvíce potřebují, neboť nevíme, jakým směrem se jejich psychický stav v následujících týdnech, měsících či letech vyvine.

Autor: Andrej Drbohlav

90%

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.