U nás ne tak známá kniha, ale v zahraničí velice oblíbená četba ratolestí každého věku. Řada nešťastných příhod čítá dohromady 13 knih a vše začíná, jak už to tak většinou bývá, prvním dílem s názvem: Zlý začátek, kde se čtenář či čtenářka dozvídá, že sourozencům Baudelairovým při tragické nehodě zahynuli oba rodiče. Dost smutný začátek, že? A tak dostane děti na starost Pan Poe, který vyřizuje závěť jejich rodičů, na jejichž žádost jdou děti uvedeni do péče nějakému žijícímu členu rodiny. Tím je hrabě Olaf: oplzlý, zlý, hamižný a nepříliš úspěšný divadelní herec, snažící se prostřednictvím lstí získat bohatství, které sourozenci Baudelairovi zdědili a které dostanou, až nejstarší Violet dovrší věku osmnácti let. Jak tedy vidíte, rodiče či milí malí čtenáři, jedná se o dost zapeklitou situaci. Trochu si ještě představíme naše milé děti. Nejstarší je čtrnáctiletá Violet, která ráda vynalézá nové věci.  Dvanáctiletý Klaus rád čte, je velmi sečtělý a moudrý. A nejmenší je batolící se Sunny, která rozkouše, na co přijde. Tyhle jejich vlastnosti – můžeme říci přednosti, jim přijdou velmi vhod v časech, kdy se budou snažit dostat ze spárů oné zrůdy, která je má v opatrovnictví a snaží se je připravit o ně samotné.

„Řada nešťastných příhod“: Inteligentní kniha pro děti i rodiče, kteří chtějí své děti poučit. Neboť se zde nachází mnoho zajímavých a důležitých poznatků. Děti si tak z ní mohou odnést daleko více životně důležitých informací než četbou Harryho Pottera, který je téměř za hranicí racionality. I Řada nešťastných příhod je pohádka, ale smutná a bez nadpřirozených bytostí. Děti tak poznají i zlo, které se ukrývá v lidech.

Tuhle téměř dvou set stránkovou knihu, jež mají dospělí přečtenou klidně během jednoho dne, bych doporučil všem rodičům a jejich dětem na zkrácení dlouhé chvíli i poučení a následný rozbor jednotlivých pasáží, v nichž mohou děti pátrat po příčinách a zapamatovat si důležité aspekty k životu podané inteligentní formou.

Pokud chcete nejprve zhlédnout film, rozhodně jej také doporučuji a v roli Olafa si můžete vychutnat famózní výkon Jima Careyho.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.