Rád bych se s vámi, přátelé, podělil o své ranní rituály.

Měl jsem své ranní rituály každý den, ale dříve byly prosté, vlastně se jednalo o posloupnosti oblékání a návštěvy koupelny a toalety. V poslední době jsem na sobě ale začal pozorovat zvýšenou únavu, způsobenou nejspíše rozhozeným denním režimem, kdy mám v práci ranní a odpolední směnu. Z toho důvodu jsem vstával pokaždé v jinou dobu a rozmezí mezi nimi byly přibližně 3 hodiny. A tři hodiny spát nebo nespát, to je už znát. Pozoroval jsem na sobě únavu, nesladěnost a celkový pocit bez nálady. Rozhodl jsem se tedy pro jednoduchou věc.

Vstávat každý den ve stejnou dobu. Na ranní vstávám ve 4:30, provedu, co je nejnutnější a jedu do práce, kde si dám snídani a kafe, tím to končilo. O víkendu jsem pak kolikrát vstával v půl desáté, stíhal toho velice málo a na konci dne byl mrzutý ze své neschopnosti dotáhnout věci do konce ještě týž den.

Nejprve jsem tedy zkrátil dobu spánku o víkendu a snažím se vstávat v osm hodin, mám tedy hodinu a půl navíc. Dny, kdy mám odpolední a kdy jsem vstál v 8:00, jsem redukoval na sedmou hodinu s tím, že je budu ještě zkracovat.

Několikrát jsem vstával ještě dříve a v následujícím měsíci bych rád tento zvyk posiloval. Jedná se při ranní o dobu 4:00 a při odpolední o 5:00. Budu tak mít více času na pracovní záležitosti i vlastní zájmy, psaní článků i bakalářky. Z toho důvodu je také důležité usínat dříve, například do jedenácté hodiny. Nemám problém s rychlým usínáním, takže se nemusím děsit možnosti, že bych pravidelně nemohl usnout.

Ranní rituál mi slouží k celkovému sladění se s celým dnem a „nahozením se“ do pohody. Mohu si tak přečíst pár stran rozečtené knihy, podívat se na díl seriálu, případně napsat článek na dané téma. Navíc si mohu stanovit harmonogram dne, své důležité úkoly a povinnosti.

Zvyky, které chci do ranního rituálu zahrnout

  1. Nezapínat televizi
  2. Jít si zaběhat/cvičit
  3. Číst si
  4. Článek na blog
  5. Naladění se na den

 

Je možné, že když naleznu jiné zaměstnání posunu hodinu na pozdější, např. na 5:30, nicméně ten den je ještě daleko. Prozatím bych měsíc prosinec rád věnoval zavedení a upevňování svého ranního rituálu. Po vyzkoušení jsem byl zprvu ráno rozlámaný, ale večer jsem usínal s daleko větším klidem.

Na brzkém vstávání je navíc krásné, že se probouzíte do hodiny, kdy okolí ještě spí. Můžete vynést koš, pouklidit si byt, jít si zaběhat. Cítíte příjemný chladný vzduch, jednou jsem navíc potkal také několik srnek. Pozorujete postupně se rozsvěcující světla v okolních sídlištích, lidé se toulají do práce. A když přijde čas, kdy máte jít do práce vy, jste daleko lépe naladěni, jdete vzpřímeně s větším klidem a pohodou, protože jste sladili svůj den s okolím.

A co vy, jaký máte svůj ranní rituál?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.