Jsem vánoční kýčař. Mám rád vánoční songy jakéhokoli stáří, shánění vánočních dárků a předně vánoční atmosféru.

Jsem člověk, který si snaží tu vánoční pohodu užít. Je to totiž doba volna, kdy nemusím do práce, a přestože se dny nesou v duchu návštěv rodin, příbuzných i přátel, shledávání známých po letech nebo jen posezení s někým, mají v sobě určitý klid a mír. Je to kýčovité? Tak ať!

Mám rád vánoční písně. Mohou být z padesátých let, mohou být moderní, české i zahraniční, vtipné i nostalgické, zkrátka mám rád jejich zvuk, jejich růžové brýle a falešná poselství. Stejně tak mám rád jejich přehrávání v obchoďácích, vánoční reklamy s coca-cola kamionem a vánoční filmy.

Láska nebeská“, to je romantika číslo jedna. „Sám doma“ je krásnou vzpomínkou z dětství a „Grinch“ je mým top filmovým zážitkem o vánocích. Dokonce i ta „Popelka“ má své nepopiratelné kouzlo. Většina těchto filmů je naprosto falešných, nepravdivých, ale v určitý okamžik roku mají své kouzlo, kdy věříte, že bude lépe, kdy si stanovujete nové cíle, rekapitulujete uplynulé měsíce a snažíte si udržovat dobrou náladu na vysoké úrovni.

Zastavím se v supermarketu a při shánění vánočního dárku pro své nejbližší si dopřeji okamžik zklidnění a pozoruji všechny ty lidi spěchající kolem. Co se jim asi zrovna honí hlavou? Pro koho nakupují? Jak se jejich životy v příštím roce změní? A do toho mi hraje srdcovka „Last Christmas“. Přicházím domů a zdobím stromeček. Spěchám do obchodu pro vánoční řetěz a rovnou kupuji ruličku balicího papíru. Píši věnování, přebírám rodinnou tradici různobarevných stužek na dárcích a opět poslouchám christmas playlist.

Ano, Vánoce se možná staly komerčními svátky, ale já je mám rád. A to nikoli pouze pro jejich PR stránku, ale především pro jejich kouzlo, které v sobě stále ukrývají. Miluji je pro ty rozzářené oči při rozbalování dárků. Mohou být falešné a povrchní, ale to malé dítě v nás jim chce stále věřit. A i když v Ježíška dávno nevěříte, o vánocích věříme mnoha jiným věcem a ty mohou být také krásné.

A proto teď tu všem přeji

KRÁSNÉ VÁNOCE, PŘÁTELÉ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.